مخالف چین با فشار ایالات متحده برای گسترش تحریم تسلیحات سازمان ملل علیه ایران
مخالف چین با فشار ایالات متحده برای گسترش تحریم تسلیحات سازمان ملل علیه ایران

بهارستان آنلاین – تلویزیون انگلیسی زبان «سی جی تی ان» چین در گزارشی ضمن پرداختن به نشست شب گذشته شورای امنیت سازمان ملل در مورد پرونده هسته ای ایران گفت که چین در این نشست ضمن اعلام مخالفت با فشارهای آمریکا بر ایران، خواستار توقف تحریم های یکجانبه آمریکا علیه ایران شد. به گزارش بهارستان […]

بهارستان آنلاین – تلویزیون انگلیسی زبان «سی جی تی ان» چین در گزارشی ضمن پرداختن به نشست شب گذشته شورای امنیت سازمان ملل در مورد پرونده هسته ای ایران گفت که چین در این نشست ضمن اعلام مخالفت با فشارهای آمریکا بر ایران، خواستار توقف تحریم های یکجانبه آمریکا علیه ایران شد.

به گزارش بهارستان آنلاین ؛ تلویزیون انگلیسی زبان «سی جی تی ان» چین روز چهارشنبه در این گزارش به نقل از «جانگ جون» نماینده دایم چین در شورای امنیت سازمان ملل آورده است که علت اصلی بحران کنونی خاورمیانه، خروج آمریکا از توافق هسته ای ایران در ماه مه ۲۰۱۸ و اعمال مجدد تحریم های یک جانبه علیه ایران است.

گزارش می افزاید ایالات متحده تصمیم به پایان دادن به معافیت تحریم های مربوط به پروژه های هسته ای ایران گرفته است و خواستار تمدید تحریم تسلیحاتی سازمان ملل در مورد ایران است که در ماه اکتبر منقضی می شود، نماینده چین در این ارتباط گفته است «این اقدام آمریکا بار دیگر تلاش های مشترک برای حفظ توافق هسته ای را تضعیف کرده است».

تلویزیون انگلیسی زبان چین از توافق هسته ای ایران که به طور رسمی با عنوان برنامه جامع اقدام مشترک (JCPOA) شناخته می شود به عنوان یک توافقنامه مهم چند جانبه نام برد که به وسیله قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت تضمین شده است.

نماینده چین گفت: ما از ایالات متحده می خواهیم که تحریم های یک جانبه غیرقانونی علیه ایران را متوقف کرده و به مسیر صحیح اجرای برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ بازگردد چین با فشار ایالات متحده برای گسترش تحریم تسلیحات سازمان ملل علیه ایران مخالف است.

تلویزیون انگلیسی زبان چین در ادامه به سخنان «واسیلی نبزین» نماینده روسیه در شورای امنیت پرداخته و از قول وی این خط مشی را «یک سیاست خفه کننده حداکثری» توصیف کرد.

نماینده روسیه با اشاره به مرگ مرد سیاهپوست آمریکایی در مینیاپولیس گفت: سیاست آمریکا این است که در ایران تغییر حکومت حاصل شود یا شرایطی ایجاد شود که ایران به معنای واقعی کلمه نتواند نفس بکشد.

گزارش می افزاید مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا هم در این نشست خواستار تمدید تحریم تسلیحاتی ایران شده است.

تلویزیون چین به نقل از «محمد جواد ظریف» خارجه ایران هم نوشته است هرگونه محدودیت جدید توسط شورای امنیت بر خلاف تعهدات اساسی است که به ملت ایران داده شده است، در چنین سناریویی گزینه‌های ایران قاطع خواهد بود و ایالات متحده و هر موجودیتی که ممکن است به آن کمک کند یا به رفتار غیر قانونی آمریکا تن دهد مسئولیت کامل را برعهده خواهد داشت.

نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد برای بررسی گزارش دوره‌ای دبیرکل این سازمان درباره اجرای قطعنامه ۲۲۳۱ مربوط به توافق هسته‌ای ایران، روز سه شنبه برگزار شد.

انتهای پیام/۱۴۲۰