کسانیکه می کوشند به واسطه وابستگیهای سیاسی مسند شهرداری را در اختیار بگیرند عملکرد برجسته ای نخواهند داشت
کسانیکه می کوشند به واسطه وابستگیهای سیاسی مسند شهرداری را در اختیار بگیرند عملکرد برجسته ای نخواهند داشت
نباید فراموش کنیم که شهردار در برابر شورای شهر مسوول بهبود و اداره بهینه شهر است.

لیلا یادگاری برای بهارستان آنلاین نوشت : امروزه مسئله مهاجرت ؛ حاشیه‌نشینی و  چالش مدیریت  شهری در شهرهای استان البرز، مدیریت این کلانشهر  را با چالش‌های اساسی روبرو کرده است.

به گزارش جامعه خبری «بهارستان آنلاین» ؛ لیلا یادگاری دبیر فرهنگی جامعه خبری «بهارستان آنلاین» ؛ با تاکید بر اینکه یکی از  بزرگترین مشکلات و چالش های ما در اداره شهرهای استان البرز به ویژه شهر کرج عدم اجرای صحیح و کامل قانون و نیز ضعف در برنامه ریزی شهری به ویژه در شهرداری کرج می باشد؛ خاطر نشان کرد :  متاسفانه امروز ما با پدیده قانون گریزی روبرو هستیم و بسیاری از اوقات به دلیل عدم اجرای قانون با مشکلات گوناگونی مواجه می شویم و عموما به جای تلاش برای عمل به قانون، بروز مشکلات را به قوانین موجود نسبت می دهیم. در حالیکه تنها پس از عمل به قانون و اجرای صحیح آن می توان با تحلیل علمی و کارشناسی نقاط ضعف و قدرت آن را مشخص نمود و برای اجرای آن اقدام کرد. مشکل عبور از قانون امروزه متاسفانه تبدیل به یک فرهنگ قوی در جامعه ما شده است که بسیاری از ذی نفعان را شامل می شود. برای حل این مشکل باید آموزش و فرهنگ سازی را به عنوان یک ضرورت در دستور کار خود قرار دهیم تا از آسیب های ناشی از قانون گریزی در توسعه شهرها جلوگیری نماییم. از طرف دیگر ضعف در برنامه ریزی و برنامه پذیری مدیران شهری علیرغم ادعاهای بزرگ همچنان مشهود و عمومیست.

وی در ادامه با بیان اینکه انتخاب بی ظابطه شهرداران  یکی از بزرگترین آفت هایی است که همیشه ساختار مدیریت شهری را با چالش های اساسی روبرو ساخته است؛ گفت :  زدو بند بازی های سیاسی در انتخاب شهرداران موجب شده است تا برنامه های  شهری به ویژه در بعد کلان همیشه با مخاطرات اساسی روبرو باشد بنابراین عملکرد شهرداران را باید در چهارچوب رشد و توسعه اقتصاد شهرهایشان و بهبود رفاه جوامع شهری تحلیل کرد و سنجید. کسانیکه می کوشند به واسطه وابستگیهای سیاسی مسند شهرداری را در اختیار بگیرند شاید شخصیتهای برجسته ای باشند ولی عملکرد برجسته ای نخواهند داشت چرا که در انتخاب آنها تحلیل و بررسی ویژگیهای مدیریتی آنها در چهارچوب اقتصاد شهری غایب بوده است.

نباید فراموش کنیم که شهردار در برابر شورای شهر مسوول بهبود و اداره بهینه شهر است. شورای شهر ناظر به شهرداری و محل تصویب اعتبارات آن می باشد و در این نظارت به عامه مردمی پاسخگوست که شهر محل زندگی و کسب و کار آنهاست. شهرداری که نمی تواند خواسته ها و نیازهای مردم کوچه و خیابان را درک کند٬ بازارهای شهر را بشناسد و در پی جذب سرمایه گذاری در شهر باشد٬ شهردار خوبی نخواهد بود.

امروزه ارتباط متقابل میان مردم و شهرداران می تواند به تحقق توسعه پایدار در شهرها کمک نماید چراکه این ارتباط از این جهت در تحقق اهداف توسعه پایدار در یک شهر بسیار مهم است که چنانچه در این ارتباط درک متقابل وجود نداشته باشد قطعاً برنامه ریزی های شهری تحقق نمی یابد.

باید توجه داشته باشیم که ارتباط مردم با حوزه شهرداری و به ویژه شهردار و شوراهای اسلامی شهر و روستا تعامل کاملا دو جانبه می باشد یعنی مجموعه شهرداری توقع همکاری و همراهی و مراعات قانون را دارند که مردم به مسئولیت های خود در قبال زندگی شهری عمل نمایند و هم مردم قویاً خواهان رعایت قانون و حقوق شهروندی و کرامت انسانی در رفتار و گفتار و کردار مسئولان شهرداری ها و همچنین نمایندگان خود در شوراهای اسلامی شهر و روستا هستند.

بر این اساس به نمایندگان و اعضای شورای شهر کرج باید یادآور شویم که این روزها با تغییر تعاملات اجتماعی و مبادلات اقتصادی٬‌ گسترش بازارها و افزایش فرصتهای جذب گردشگر و سرمایه گذار نیازمند شهردارانی هستند که در کنار تجربه از دانش و بینش مناسب برخوردار باشند. تا بتوانند تعادل جدیدی را در اقتصادهای منطقه ای و شهری رقم بزنند.

امروز برای شهرمان شهرداری باید برگزیده شود که بتوانند اقتصاد شهری را در پیوند با اقتصاد ملی و اقتصاد جهانی ببینند و بتواند بازارهای خدمات و کالاهای شهرمان را توسعه دهد٬‌ به تقاضای گردشگری شهرمان بیفزایند و با مثبت کردن افق اقتصادی شهر سرمایه گذاران را جذب کند. برای چنین شهردارانیست که سنتهای فرهنگی٬‌ محیط زیست٬ تعاملات اجتماعی و مردم شهر داراییهای اصلی شهر می شوند٬‌ نه کسانیکه با رانت آمده اند و برای رانت خواهند رفت.

بنابراین گزینه مهندس مجید سریزدی که درگذشته حسب عملکرد برجای گذاشته چه بعنوان معاون فنی وعمرانی استانداری استان و چه بعنوان شهردار شهرمان عرق ، علقه وتوانمندی خود را برای شهرش به همگان به اثبات رسانیده است می تواند گزینه مناسبی در جهت اهداف تعریف شده بشمار آید.

انتهای پیام/5569

  • منبع خبر : بهارستان آنلاین