کشورهای طرف برجام اگر پرونده ما را به شورای امنیت بازگردانند با اقدام قاطع ایران روبرو خواهند شد.
کشورهای طرف برجام اگر پرونده ما را به شورای امنیت بازگردانند با اقدام قاطع ایران روبرو خواهند شد.
دکتر روحانی برجام را به نفع منطقه و جهان و به ضرر دشمنان ایران برشمرد و تاکید نمود : تندروهای آمریکایی ، صهیونیستی و ارتجاع منطقه به عنوان نیروهای ضد برجام ، ضد ایران بوده و هستند.

بهارستان آنلاین – دکتر حسن روحانی در جلسه هفتگی هیات دولت که امروز برگزار شد با بیان اینکه دشمنان ملت ایران ، تندروهای امریکایی و ارتجاع منطقه و همه آنهایی که ضد برجام بودند ، ضد ایران نیز بوده و هستند تاکید نمود: هر کسی می تواند راجع به هر موضوعی نقد داشته باشد و این حق همه مردم است اما دشمنی با برجام مخصوص صهیونیت ها ، ارتجاع منطقه و تندروهای آمریکا بود.

به گزارش بهارستان آلاین ، رئیس جمهور با تاکید بر اینکه امروز گروه تندرویی که در داخل کاخ سفید بسیاری از امور را در دست گرفته اند ، مردم منطقه و حتی دوستان آمریکا را در اروپا و مکزیک در رنج قرار داده اند خاطر نشان کرد : در چنین شرایطی ، صهیونیست و ارتجاع و گروه داخلی امریکا بویژه ایپک، فشار آوردند تا دولت آمریکا از برجام خارج شود.

دکتر روحانی با بیان اینکه آمریکا از ابتدا می خواست ما را وادار به خروج از برجام نماید تا پرونده را به شورای امنیت ببرد خاطر نشان کرد : هنر ، تدبیر و هوشمندی نظام ایران این بود که ما در این دام نیفتیم و در زمین امریکا بازی نکنیم .

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه در سازوکار برجام قدم های خوبی را از لحاظ حقوقی می بایست برداریم را برداشتیم ، تصریح نمود : دوستان ما قدم های خوب هر چند ناکافی را در این مدت برداشتند و مواضع خوبی را هم در پیش گرفتند اما در عمل و به ویژه در بخش اقتصادی متاسفانه شرکت ها و بانک های اروپایی همچنان امریکا را کدخدا می دانند و زیر بار فشار آمریکا به راحتی خم می شوند.

دکتر روحانی با اشاره به تعهدات ایران به آژانس بین المللی انرژی اتمی در چهارچوب برجام گفت : بیش از هفت ماه پیش در سازمان ملل اعلام کردیم که استراتژی جمهوری اسلامی ایران تعهد در برابر تعهد ، نقض در برابر نقض ، تهدید در برابر تهدید ، اقدام در برابر اقدام خواهد بود و امروز می خواهیم به سخنان خود عمل کنیم و در چهارچوب برجام ، اولین قدم قاطع خودمان را برداریم.

رئیس جمهور با بیان اینکه امروز به سران پنج کشور اعلام کردیم که از دو اقدامی که تا کنون انجام می دادیم ، صرف نظر خواهیم کرد ، تصریح نمود : از امروز فروش مازاد تولید اورانیوم غنی شده و آب سنگین را برای شست روز متوقف می کنیم .

دکتر روحانی با تاکید بر اینکه اگر پنج کشور ظرف شست روز به پای میز مذاکره آمدند و با آنها صحبت کردیم و به منافع اصلی مان مخصوصا فروش نفت و تبادلات بانکی دست یافتیم ، به نقطه اول و به شرایط هفدهم اردیبهشت نودو هشت برمی گردیم خاطر نشان کرد : اگر در این شست روز به توافق نرسیدیم از پایبندی خود به غنی سازی 3.67 خوداری می کنیم و در هر سطحی دست به غنی سازی اورانیوم می زنیم.

رئیس جمهور همچنین با تاکید بر عدم پایبندی کشورهای طرف برجام در نوسازی رآکتور آب سنگین اراک تاکنون گفت : بعد از شست روز برنامه قبل از توافق برجام مان را ادامه می دهیم و رآکتور اراک را خودمان تکمیل می کنیم .

دکتر روحانی با اشاره به بهانه جویی های کشورهای طرف برجام خاطر نشان کرد : اروپایی ها اگر بخواهند از این اقدام ما بهانه جویی کنند و پرونده ما را به شورای امنیت بازگردانند با اقدام قاطع جمهوری اسلامی ایران روبرو خواهند شد.

رئیس جمهور با بیان اینکه قرص های مسکن برای درمان برجام کافی نبوده و برجام نیاز به جراحی دارد ، تصریح نمود : ما امروز آن روی دیگر سکه برجام را نشان می دهیم همان برجامی که در بندهای 26 و 36 به ما می گوید که در صورت تخلف طرف مقابل ، شما هم می توانید تهدات خودتان را در هر سطحی بکاهید ، ما امروز کاهش آن و نه خروج از برجام را اعلام کردیم.

دکتر روحانی با تاکید بر ادامه مذاکرات در چهارچوب برجام خاطر نشان نمود : ما آغازگر نقض تعهداتنبودیم و آغازگر هیچ جنگی نخواهیم بود اما هیچ گاه تسلیم قلدری نشدیم و نخواهیم شد و در برابر هر متجاوزی پاسخ قاطع خواهیم داد ، این فرهنگ ما ایرانیان ، فرهنگ اسلام و را شهیدان ما است .

رئیس جمهور با بیان اینکه میز مذاکره را ترک نکردیم و شما هم مرتب به ما گفته اید که میز مذاکرات را ترک نخواهید کرد و آن قلدری که بنا بود میز مذاکرات را بهم بزند تا امروز ناموفق بوده است ، تصریح نمود: شما به نقش ایران در امنیت منطقه از خلیج فارس تا مدیترانه و از دریای خزر تا دریای سرخ مطلع هستید و می دانید اگر نقش ما در مبارزه با تروریسم نبود امروز تروریست ها در پایتخت های کشورهایتان جولان می دادند.

دکتر روحانی خطاب به طرف های دیگر برجام گفت : از شما نمی خواهیم طبق مصلحت ایران اقدامی کنید ، بلکه از شما می خواهیم برای مصالح ، آینده و برای کشورهای خودتان اقدام کنید.

رئیس جمهور با بیان اینکه دوستان ما در دنیا و منطقه بدانند ایران به خوبی قادر است کشور را اداره نماید گفت : نظام ما نظام پایداری است ، ملت ما ، ملت منسجمی است و اگر اختلاف سلیقه هم وجود داشته باشد بخاطر فشار آمریکا این اختلاف سلیقه را کنار گذاشته و میگذاریم.

دکتر روحانی با تاکید بر اینکه امروز باید مجلس ، دولت ، قوه قضائیه ، نیروهای مسلح و ملت تحت هدایت های امام خامنه ای از هر روز دیگر منسجم تر ، متحدتر و یکصداتر باشند ، خاطر نشان کرد : راهی که امروز انتخاب کردیم ، راه جنگ نیست ، راه دیپلماسی است ، دیپلماسی با یک زبان و منطق جدید.

رئیس جمهور اصل برجام را درست و راهبردی برشمرد و گفت : صبر یکساله ما راهبردی بوده است اغاز راه جدید هم راهبردی و ملی و به نفع ملت ما خواهد بود و این مسیر قاطعانه ادامه خواهد یافت .

دکتر روحانی در پایان با اشاره به اینکه خداوند به ما نصرت و یاری خواهد کرد ، گفت : اتحاد ، وحدت و یکپارچگی و تلاش همه جانبه و امید به آینده بی تردید ما را پیروز خواهد کرد

انتهای پیام /135

  • نویسنده : امیرحسین عصاریان