گرانی ها باعث تظاهرات گسترده در برلین شد
گرانی ها باعث تظاهرات گسترده در برلین شد
زمستان تاریک اتحادیه اروپا از همین الان آغاز شده است زیرا حالا حالا ها قادر نخواهند بود وابستگی خود به واردات نفت و گاز را به صفر برسانند

هزاران آلمانی روز شنبه در تظاهراتی گسترده در پایتخت این کشور به گرانی و افزایش قیمت‌ها در این کشور اعتراض کردند.

به گزارش جامعه خبری تحلیلی «بهارستان آنلاین» ؛ هزاران نفر از شهروندان آلمانی روز شنبه در تظاهرات گسترده‌ای در برلین، پایتخت این کشور مشارکت کردند.

تظاهرات کنندگان به افزایش قیمت‌های سوخت و افزایش هزینه‌های زندگی معترض بوده و خواستار اعمال مالیات بیشتر بر شرکت‌های بزرگی شدند که از بحران انرژی منفعت می‌برند.

چند روز پیش بود که دفتر آمار فدرال آلمان اعلام کرد، نرخ تورم در این کشور در ماه اکتبر با فراتر رفتن از سطح پیش‌بینی‌ها به رقم بی‌سابقه ۱۰.۴ درصد رسیده است. این رقم بالاتر از انتظارات بازار معادل ۱۰.۱ درصد بود.

دفتر آمار فدرال آلمان در اعلامیه خود نوشت: «از زمان شروع جنگ در اوکراین قیمت‌های انرژی به طور خاص افزایش قابل توجهی پیدا کرده‌اند و تاثیری چشمگیر بر نرخ تورم گذاشته‌اند. قیمت‌های انرژی در آلمان در اکتبر ۲۰۲۲ در مقایسه با اکتبر ۲۰۲۱، ۴۳ درصد بیشتر شده‌اند.»

قیمت‌های مواد غذایی در آلمان افزایشی بیش از حد متوسط پیدا کرده و نسبت به ماه مشابه سال قبل ۲۰.۳ درصد افزایش نشان داده‌اند.

این دفتر مسئول انتشار آمارهای اقتصادی در دولت آلمان همچنین تصریح کرد: افزایش قابل توجه قیمت ها در میزان فراتر از حد انتظار در فرآیند اقتصادی، همراه با ادامه اختلال‌ها در زنجیره تامین در اثر همه گیری کووید-19، اثر صعودی بر تورم داشته است.

چند روز پیش بود که اداره آمار اتحادیه اروپا، یورو استات، گزارش داد که نرخ تورم این اتحادیه در ماه سپتامبر رکورد تاریخی خود را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ شکسته است.

آمارهای منتشرشده از سوی یورو استات نشان داد که در ماه سپتامبر سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته نرخ تورم در کل ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا به ۱۰.۹ درصد افزایش یافته است.

بحران انرژی در اروپا و آمریکا و افزایش بهای نفت و گاز در این کشورها در پی اعمال تحریم‌های گسترده علیه روسیه به بهانه اجرای عملیات نظامی ویژه در منطقه دونباس و آغاز جنگ با اوکراین، رخ داد. مسکو نیز برای تلافی تحریم‌های یکجانبه غرب، ضمن قطع صادرات گاز به تعدادی از کشورهای اروپایی، خواستار پرداخت هزینه واردات انرژی از روسیه به واحد پول «روبل» شد.

کارشناسان می گویند زمستان تاریک اتحادیه اروپا از همین الان آغاز شده است زیرا حالا حالا ها قادر نخواهند بود وابستگی خود به واردات نفت و گاز را به صفر برسانند اگرچه برنامه گسترده ای روی انرژی ها تجدید پذیر پیاده کرده اند اما حداقل زمستان امسال را باید تاریک ترین زمستان اروپا نامید.

پایان پیام/6125