استفاده از ظرفیت رسانه بزرگترین سرمایه شهرداری تهران برای جلب اعتماد اجتماعی
استفاده از ظرفیت رسانه بزرگترین سرمایه شهرداری تهران برای جلب اعتماد اجتماعی
تراکم یا شهر فروشی بزرگترین معظل شهرداری ها بعد از چهار دهه از عمر انقلاب به شمار می آید آنچه امروزه می توان به عنوان یک استراتژی هدفدار برای حل این موضوع برگزید استفاده از مدیران جوان و خلاق در راس حرم مدیرتی شهرداری های کشور می باشد.

بهارستان آنلاین – امروزه شهرداری تهران به عنوان یکی از بزرگترین شهرداری های کلان شهرهای بزرگ جهان شناخته می شودکه تحولات بسیاری را پس از پیروزی انقلاب اسلامی به خود دیده است

به گزارش بهارستان آنلاین ، اما مهمترین چالش های پیش روی بیشتر شهرداری های کشور و منجمله شهرداری تهران مسئله بودجه و تامین منابع مالی کافی برای رسیدن به اهداف از پیش تعیین شده می باشد چراکه اکنون بیشتر شهرداری های کشور به ویژه شهرداری های شهرهای کوچک حتی توان پرداخت کارکنان خود را ندارند.

البته نکته قابل تامل که نمی بایست نسبت به آن بی تفاوت ماند این است که نمی توانیم در قبال بحرانی های امروزی به گونه ای برخورد نماییم که در آینده آنچنان بحران را عمیق تر و ساختاری تر نماید که حل آن اگر ناممکن نباشد دشوارتر ، سخت و پیچیده تر خواهد بود .

امروزه بسیاری از نهادها مانند شهرداری تهران از طریق گرفتن وام با بهره های سنگین از بانک ها مشگل خود را در پرداخت دستمزد حل می کنند که البته این روش قابلیت تداوم ندارد و از طرف دیگر می تواند بانک ها را در آستانه ورشکستگی بدلیل عدم بازگشت تقسط قسط ها بکشاند و مهترین نکته این می باشد عدم پرداخت دستمزدها هم امری غیر انسانی و هم امری غیر ممکن می باشد چراکه باعث به تعطلی کشاندن اداره امور می شود .

از طرف دیگر بیشتر مدیران ما به خاطر درآمدهای نفتی در هزینه کردن مسرفانه چیره دست می باشند اما در جهت درآمدزایی عاقلانه فاقد هرگونه خلاقیت و تجربه هستند مهذا بایست همه نهادها با تشکیل اتاق های فکر و دعوت از نخبگان و افراد خلاق و جلب مشارکت کارکنان خود راه های جذب درآمد را پیدا نمایند.
البته در شهرهای بزرگ شهرداری ها با گرفتن مالیات بر خدمات و اجناس منبع درآمد پایداری برای خود تدارک می بینند بطور مثال هر ساندویج و قهوه یی که یک شهروند میل می کند پیشاپیش سهم شهرداری در آن لحاظ شده است و از سوی دیگر نهادها ، مراکز تجاری ، خدماتی و افراد حقیقی برای خدماتی که از شهرداری ها می گیرند هزینه می پردازند . اقدامی که در شهرهای کشورمان اصلا اتفاق نمی پذیرد .

اما وقت آن است که با جلب اعتماد عمومی و ایجاد سرمایه اجتماعی بتوان این رویه مترقی را نهادینه نمود تا از شهر فروشی بتوانیم پرهیز نماییم .

متاسفانه شهرداری تهران و حتی شورای شهر جلب اعتماد عمومی را جدی نمی گیرند .

روابط عمومی این دو نهاد اجتماعی نه امروز بلکه همیشه فشل بوده اند و شهرداری باید انتخاب شود که بداند در جهان رسانه یی شده بزرگترین سرمایه هر نهادی استفاده از ظرفیت های رسانه برای ایجاد سرمایه اجتماعی است و از سوی دیگر بایستی هنر درآمدزایی را بلد باشد.

آیاحناچی شهردار برگزیده تهران دارای چنین حسن هایی می باشد یا خیر را بایست به زمان موکول نمود تا عملکردها گویای واقعیت ها باشد انشالله .

انتهای پیام/12

  • نویسنده : مهندس ثانی نژاد