خصوصی‌سازی امروز یکی از ابزارهای بهره رانتی از اقتصاد است
خصوصی‌سازی امروز یکی از ابزارهای بهره رانتی از اقتصاد است
معتقد هستم تمام کسانی که از راه رانت ثروت بدست آوردند، باید ثروت آنها مصادره و در بین عامه مردم ایران توزیع شود

بهارستان انلاین – علیرضا محجوب با بیان اینکه خصوصی‌سازی امروز یکی از ابزارهای بهره رانتی از اقتصاد است و همچنین در بسیاری از معاملات دولتی و واگذاری های دولتی، رانت مشاهده می شود، گفت :چنانچه بخواهیم اقتصاد سالم و بدون مشکل داشته باشیم باید رانت را از اقتصاد خود دور کرده و خود را از اقتصاد رانتی کنار بکشیم و اقتصاد رانتی را برچینیم.

به گزارش بهارستان انلاین ، عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی رانت را عامل خراب کردن، بهم ریختن و متلاشی کردن بخش‌های مختلف اقتصادی دانست و تصریح کرد: بنده با خصوصی‌سازی به این دلیل مخالف هستم چراکه خصوصی‌سازی امروز یکی از ابزارهای بهره رانتی از اقتصاد است و همچنین در بسیاری از معاملات و واگذاری‌های دولتی، رانت مشاهده می‌شود؛ ممکن است که بگویید بسیاری از بخش‌های دنیا با خصوصی‌کردن اقتصاد پاسخ گرفتند و از این راه به نتیجه رسیدند اما باید گفت که این خصوصی بازی نبوده بلکه خصوصی‌سازی بوده است.

عضو مجمع نمایندگان استان تهران در مجلس با اشاره به اینکه اقتصاد ایران از روز اول معلوم بود که امکان خصوصی سازی در آن وجود ندارد، بیان داشت: کسانی که آن را طراحی کردند، بدون در نظر گرفتن واقعیت‌های اقتصادی ایران، نسخه خصوصی‌سازی را برای ما پیچیدند. بنده از روز اول دلایل مخالفت خود را با خصوصی‌سازی گفتم و هنوز متاسفانه این دلایل به قوت خود باقی است. 100 هزار بار هم که شرکت‌های موجود دولتی، خصوصی شوند، یا شبه دولتی می‌مانند و یا باید دولتی شوند و یا در نهایت کسانی می‌آیند که نمی‌توانند آن را اداره کنند و باز دولتی می‌کنند.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: از دوره پهلوی اول تا امروز 3 بار بسیاری از این شرکت‌ها یک بار خصوصی شدند و دوباره دولتی شدند و یا باز خصوصی شدند و باز به سیستم دولتی برگشتند یعنی چرخه‌ای که بارها آن را تکرار کرده ایم به این معنی است که اجازه داده شد تا مبادله رانت اتفاق بیفتد.

این نماینده مردم در مجلس دهم خاطرنشان کرد: چنانچه دولت دست به کار نشود و بهره نبرد باید مالیات وضع کرد و یا ثروت این افراد را به طور کامل از آنها دریافت کرد. بنده معتقد هستم تمام کسانی که از این راه ثروت بدست آوردند، باید ثروت آنها مصادره و در بین عامه مردم ایران توزیع شود.

انتهای پیام /303