باید تولیدات محصولات کشاورزی متناسب با شرایط اقلیمی و زیستی ما بومی‌سازی شود
باید تولیدات محصولات کشاورزی متناسب با شرایط اقلیمی و زیستی ما بومی‌سازی شود
ما باید برمبنای شرایط اقلیمی در راستای امنیت غذایی گام برداریم. باید تولیدات متناسب با شرایط اقلیمی و زیستی ما بومی‌سازی شود و این یک ضرورت است.

نماینده مردم ملایر در مجلس شورای اسلامی گفت : شرایط بسیاری خوبی در زمینه امنیت غذایی در حال حاضر در کشور وجود دارد  البته مجلس هم با مصوباتی که در این مدت انجام داده و همینطور تلاش‌های شورای قیمت‌گذاری محصولات کشاورزی نیز توانسته است کمک‌های بسیار خوبی در این مسیر به دولت کنند.

به گزارش جامعه خبری تحلیلی «بهارستان آنلاین» ؛ حجت الاسلام احد آزادی‌خواه با بیان اینکه یکی از قله‌های مهمی که از آغاز دولت آقای رئیسی فتح شده، قله امنیت غذایی است؛ گفت : ما در ماه‌های پایانی دولت قبل مشکل جدی در حوزه امنیت غذایی داشتیم از آن جهت که تقریباً انبارهای ما از کالاهای استراتژیک خالی شده بودند و این یعنی زنگ خطر برای هر کشوری، اما خوشبختانه در روزهای اولیه دولت آقای رئیسی کالاهای استراتژیک ما به صورت صحیح تأمین شد و حداقل ۷ الی ۸ قلم از کالاهایی که مبنای تعریف ما از امنیت غذایی هستند به اندازه مکفی تهیه شد و در حال حاضر اگر ما تا پایان سال هم هیچ گونه خریدی انجام ندهیم و همچنین اگر هیچ تولیدی نیز نداشته باشیم دچار مشکل نخواهیم شد.

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ما اکنون با متغیرهای گوناگونی مواجه هستیم که برخی از آنها مستقیم در اختیار ماست و بسیاری از آنان نیز مدیریتش مستقیم در اختیار ما قرار ندارد ؛ گفت:  خشکسالی امروز یک مسأله جهانی است، گرمایش زمین باعث شده که بارش‌ها به حداقل برسند و بحران خشک‌سالی پیش بیاید و به تبع آن کشاورزها نتوانند همانند گذشته تولید کنند و محصول به دست بیاورند؛ با این وضعیت نه تنها ما بلکه کشورهای همسایه به خصوص آنهایی که اقلیم خشک و نیمه‌خشک دارند، مواجه هستند.

وی با تاکید بر اینکه جنگ‌های منطقه‌ای و جنگ اوکراین هم تأثیر مستقیمی بر بازار امنیت غذایی داشته است؛ گفت:  باید آگاه بود که مدیریت این موارد به دست ایران نیست بلکه یک مسأله جهانی است.

آزادیخواه با اشاره به  گرانی کالا های اساسی و اینکه می توانیم با مقایسه قیمت امروز  کالاهای اساسی در جهان نسبت به دوسال قبل این گرانی را لمس کنیم ؛ خاطرنشان کرد:  در مورد مسأله امروز امنیت غذایی این نکته نیز نباید ناگفته بماند که متغیرهای داخلی نیز تأثیر گذارند و باید اصلاح الگوی کشت، مدیریت صحیح منابع آب با افزایش روش‌های نوین آبیاری در کنار مدیریت صحیح منابع خاک در دستور کار متولی تولید قرار گیرد.

وی  حفظ این شرایط را نیازمند حمایت از تولید و حمایت از بخش خصوصی در کنار افزایش بهره‌وری عنوان کرد و گفت : با این روش‌ها ما حداقل می‌توانیم بخش قابل توجهی از محصولات استراتژیک آب‌بر را تأمین و بخش اندکی از آن را با توجه به منابع ارزی کشور وارد کنیم.

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه ما باید برمبنای شرایط اقلیمی در راستای امنیت غذایی گام برداریم؛  تصریح نمود: باید تولیدات متناسب با شرایط اقلیمی و زیستی ما بومی‌سازی شود و این یک ضرورت است؛ نکته دوم باید برابر با اقلیم در روند تولیدات محصولات کشاورزی تغییر رویه دهیم؛ یعنی امروز کشت محصولات پر آب غیر استراتژیک مثل هندوانه خیار و گوجه و غیره باید به عنوان کشت ممنوع اعلام شوند و مقام قضایی و دستگاه قضایی به صورت جدی با این قضیه مقابله کنند و برای اینکه کشاورز نیز در این مسیر متضرر نشود کشت محصولاتی مثل گیاهان دارویی، گل محمدی و کشت محصولات استراتژیک مانند گندم و ذرت در دستور کار قرار بگیرد.

من بر این باورم که با توجه به عنایت ویژه رهبر انقلاب به این مسأله و همینطور اقداماتی که دولت در حال انجام آن است امنیت غذایی ایران آینده روشنی دارد.

آزادی‌خواه با بیان اینکه اقلامی همچون گندم، جو و ذرت نیز آب بر هستند اما استراتژیک هستند؛ خاطرنشان کرد:  ما باید تولید محصولات کشاوزی استراتژیک آب بر را در کنار تولید محصولات غیر آب بر  با هدف صادرات افزایش دهیم تا بخشی از نیاز کشور را از طریق صادرات آنها و متقابلا واردات اقلام مورد نیاز دنبال کنیم.

نماینده مردم ملایر با تاکید بر اینکه جنگ امروز دنیا جنگ آب و غذا ست؛گفت : اشکالات و ایراداتی که کشورها بر سر مرزهای مشترک دارند از مهمترین آنها موضوع آب است و این قابل کتمان نیست. همچنین آب در پیوند اساسی با مسئله غذا است و باز شاهد هستیم دعوای دیگر امروز جهان بر سر غذا است. به طوری که بعد از جنگ اوکراین ما شاهد بودیم که در حوزه خریدن گندم کشورها رقابت بسیار تند و تیزی با هم داشتند، همچنین در حوزه نهاده‌های دامی مثل ذرت و کنجاله و جو کشورها رقابت جدی با هم پیدا کرده بودند و این موضوع با توجه به روند ادامه خشک‌سالی‌ها و شرایط اقلیمی دنیا بیشتر خواهد شد.

با این تفاسیر ما برای اینکه بتوانیم از این تلاطم بین‌المللی نجات پیدا کنیم باید به سمت خود اتکایی و تولید داخل برویم که این اتفاق دارد در کشور می‌افتد.

انتهای پیام/5855

  • منبع خبر : بهارستان آنلاین