چرا اغلب دستگاه های اجرایی در شهرها، منتظر وقوع بحران هستند تا در لحظه تصمیم گیری کنند!
چرا اغلب دستگاه های اجرایی در شهرها، منتظر وقوع بحران هستند تا در لحظه تصمیم گیری کنند!
اگر چه در زمان بحران طبیعی امکان پاسخگویی صد درصدی به مشکلات وجود ندارد اما با پیش بینی و هشدارهای سازمان هواشناسی می توانستیم با مدیریت بهینه و صحیح از مقدار خسارات و رنج و آلام مردم عزیزمان بکاهیم .

بهارستان آنلاین – مژگان نوری با تاکید بر اینکه باید آسیب شناسی جدیی درباره عملکرد مدیریتی بحران برف در گیلان داشته باشیم ؛ خاطر نشان نمود : فرآیند برنامه‌ریزی‌ها و اقدامات مقامات دولتی و دستگاه‌های اجرایی دولتی، شهرداری و حتی عمومی در برخورد با حوادث طبیعی به ویژه در باره برف اخیر در استان گیلان جای تامل و بازنگری دارد.

اولین زن شهردار ایران در گفتگوی اختصاصی با بهارستان آنلاین گفت : با توجه به هشدارهای سازمان هواشناسی اگر مراحل پیشگیری قبل از بحران انجام شده بود، مقابله در زمان وقوع بحران، امکان‌پذیر بود اما متاسفانه معضلی که در کشور بسیار به چشم می خورد همین موضوع است. اغلب دستگاه های اجرایی در شهرها، منتظر وقوع بحران هستند تا در لحظه تصمیم گیری کنند!

رئیس اسبق شورای شهر املش با بیان اینکه تجهیز و نوسازی زیرساخت‌های شهری، آموزش عمومی و غیره از پروژه‌های هایی هستند که باید در قالب برنامه های بلند مدت به آن پرداخته شوند و برای مدیریت بحران لازم و اساسی اند : تصریح نمود :مشکل اینجا است که مدیران اجرایی استان ، هر چهار سال تغییر می‌کنند و مدیر جدید، بدون درنظر گرفتن اقدامات و برنامه‌های مدیر سابق، برنامه‌های خود را مقدم می‌بیند. البته در بسیاری از موارد اصلا مدیر علاقه‌ای به اجرا یا برنامه‌ریزی برای پروژه‌های بلند مدتی که اتمام آن بعد از دوره مدیریتی اوست، ندارد!

مشاور اسبق فرماندار تهران ؛ با بیان اینکه عدم پیش‌بینی و درک صحیح مسئولان شهری از بارش سنگین برف پس از گذشت یک دهه، بار دیگر استان گیلان را در یک شرایط بحرانی قرار داد ؛ خاطر نشان کرد : بسیاری از مردم به دلیل کمبودها و مشکلاتی که در زیرساخت های اصلی ایجاد شد با قطعی برق، آب، تلفن و مسدود شدن راه ها مواجه شدندبه طوری که اگرچه این اتفاق جدیدی نبود، اما شرایط و امکانات شهرها آن گونه که باید نیازهای شهروندان را تامین کند نکرد و همین مساله بر شدت بحران افزود.

مدیر هیات مدیریه مجموعه فرهنگی بهارستان آنلاین ؛ با طرح این سئوال از مسئولان استان که چرا سیستم مدیریت بحران، در بارش شدید برف در گیلان، زمینگیر شد و نتوانست اقدام بهنگام و در لحظه انجام دهد ؛ گفت : اگر چه در زمان بحران طبیعی امکان پاسخگویی صد درصدی به مشکلات وجود ندارد اما با پیش بینی و هشدارهای سازمان هواشناسی می توانستیم با مدیریت بهینه و صحیح از مقدار خسارات و رنج و آلام مردم عزیزمان بکاهیم .

اولین زن شهردار ایران در پایان با تاکید مجدد بر نبود برنامه‌های بلند مدت و ضعف در دستورالعمل‌های اجرایی مدیریت بحران ؛ گفت : بسیاری از پروژه‌های بلند مدت کشور با تغییر دولت یا مسئولان مربوطه به فراموشی سپرده می‌شوند و متاسفانه مدیران ما غالبا علاقمند به پیگیری پروژه‌هایی هستند که در زمان مدیریت خودشان انجام می شود که این امر کشور را در زمینه مقابله با بحران با چالش اساسی روبرو ساخته است که امید است با اتکا به دانش جوانان کشور و با استفاده از تجربیات کشورهای پیش‌رو در مدیریت بحران، در آینده‌ای نزدیک شاهد تغییرات اساسی و برنامه‌های بلند مدت در کشور باشیم تا بتوانیم آمار تلفات جانی و مالی ناشی از بحران‌ها را به حداقل برسانیم.

انتهای پیام /۹۷۷