گرانی خرما به استقبال ماه مبارک رمضان رفت
گرانی خرما به استقبال ماه مبارک رمضان رفت
در چند روز باقی مانده از ماه شعبان و آغاز ماه مبارک رمضان خرما هم به مانند سایر اقلام خوراکی از افزایش قیمت بی نسیب نماند و بررسی ها نشان میدهد که مهمترین علت این افزایش هزینه های جانبی تولید ، توزیع و بسته بندی می باشد .

بهارستان آنلاین – چهارده روز تا آغاز ماه مبارک رمضان قیمت خرما نیز به پیشواز ماه مبارک رمضان رفت تا این محصول نیز به مانند سایر محصولات افزایش چند برابری را تجربه نماید.

به گزارش بهارستان آنلاین ، مهردادتکلو دبیر اجرایی انجمن ملی خرمای ایران ضمن تایید افزایش قیمت خرما در کشور خاطر نشان کرد: این افزایش به دلیل رشد هزینه خالص تولید خرما در کشور نمی باشد و هزینه های جانبی تولید ، توزیع ، بسته بندی نیز در این زمینه دخیل می باشد .

وی با اشاره به اینکه قیمت خرما در سطح جهانی هیچ تعقیری نداشته است تصریح نمود : هزینه های جانبی تولید و عرضه در یکسال گذشته روند صعودی به خود گرفته و این در حالی است که قیمت خالص خرما رشد اندکی داشته است.

مهرداد تکلو با اشاره به تولید یک میلیون و سیصد هزار تنی خرما در کشور تاکید نمود : خرمای مضافتی بیشترین میزان مصرف خرما را درکشور شامل می شود و سالانه در حدود سیصدوپنجاه تن از این محصول در کشور تولید می شود .

وی با اشاره به صادرات سیصدو سی هزار تنی خرما به خارج از کشور و ارزآوری حدود سیصدو پنجاه میلیون دلار ی آن برای کشور خاطر نشان نمود : بسیاری از خرماهای صادراتی در داخل کشور مصرف نمی شود چراکه با ذائقه مردم ما بسیار متفاوت می باشد و صادرات این محصول هیچ تاثیری در افزایش داخلی این محصول ندارد.

انتهای پیام/102

  • نویسنده : خدیجه جمالی